Όλα όσα συνέβησαν στην λαμπρή απονομή των 90ων βραβείων Oscar | Δείτε τη λίστα με τους νικητές

Mar 05, 2018 No Comments by

Ποια ταινία κατάφερε να κερδίσει τα περισσότερα βραβεία;

Ολοκληρώθηκε και η 90η απονομή των βραβείων Oscar την παραμονή της Κυριακής στις 4 Μαρτίου στο διπλανό θέατρο Dolby στο Λος Άντζελες της Καλιφόρνιας.

Οι 24 τελευταίες κατηγορίες έδειξαν ότι οι νικητές και η λάμψη ήταν για ακόμη μια απονομία διάχυτη. Παρουσιάζοντας τον δεύτερο συνεχή χρονιά τον κωμικό Jimmy Kimmel, κάνοντας τον πρώτο άνθρωπο που παρουσιάζει τα βραβεία back-to-back μετά τον Billy Crystal που παρουσιάστηκε το 1997 και το 1998.

Μεγάλη νίκη της βραδιάς η ταινία Η μορφή του νερού κέρδισε τέσσερα πολύ σημαντικά βραβεία, η Δουνκέρκη κέρδισε τρία και τα Blade Runner 2049, Coco, πιο σκοτεινή ώρα και τρεις διαφημιστικές πινακίδες έξω από Ebbing, Missouri κέρδισαν από δύο.

Καλύτερη εικόνα 
Η μορφή του νερού – Guillermo del Toro και J. Miles Dale
Καλέστε με το όνομά σας – Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges και Μαρόκο Morabito
Darkest Hour – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten και Douglas Ο Ουρανμπάκ
Ντάνκερκ – Η Έμα Τόμας και ο Κρίστοφερ Νολάν
ξεσηκωθούν – Σαν Μακ Κίττρικ, Τζέισον Μπλουμ, Έντουαρντ Χ. Χάμμ νεώτερος, και ο Ιορδανία Πέιλε Λάντι Μπρντ
- Σκοτ ​​Ρούντιν, Ελ Μπους και Έβενιν Ο’Νέιλ
Φάντασμα Νήμα – JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson , Megan Ellison και Daniel Lupi
Οι Post-Amy Pascal, Steven Spielberg και Kristie Macosko Krieger
Τρεις διαφημιστικές πινακίδες έξω από την Ebbing, Μισσούρι – Γκράχαμ Μπόνμποντ, Πιτ Τσερίνιν και Μάρτιν ΜκΚοντάγκ

Καλύτερος σκηνοθέτης 
Guillermo del Toro – Η μορφή του νερού
Christopher Nolan – Dunkirk
Ιορδανία Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Άντερσον – Φάντασμα Νήμα

Καλύτερος ηθοποιός 
Gary Oldman – Η πιο σκοτεινή ώρα ως Winston Churchill
Timotée Chalamet – Καλέστε με το όνομά σας ως Elio Perlman
Daniel Day-Lewis – Phantom Νήμα ως Reynolds Woodcock
Ντάνιελ Kaluuya – Αποχωρήστε ως Chris Washington
Denzel Washington – Roman J. Ισραήλ, Esq. όπως ο Roman J. Israel

Η καλύτερη ηθοποιός 
Frances McDormand – Τρεις διαφημιστικές πινακίδες εκτός Ebbing, Μισσούρι ως Mildred Hayes
Sally Hawkins – Η μορφή του ύδατος ως Elisa Esposito
Μάρκο Ρόμπι – I, Tonya ως Tonya Harding
Saoirse Ronan – Lady Bird ως Χριστίνα “Lady Bird” McPherson
Meryl Streep – όπως η Katharine Graham

Καλύτερος υποστηρικτικός ηθοποιός 
Sam Rockwell – Τρεις διαφημιστικές πινακίδες εκτός Ebbing, Μισσούρι ως αξιωματικός Jason Dixon
Willem Dafoe – Το έργο της Φλόριντα ως Μπόμπι Χικς
Γούντι Χάρελσον – Τρεις πινακίδες έξω από το Ebbing, Μισσούρι ως επικεφαλής Bill Willoughby
Richard Jenkins – Η μορφή του νερού ως Giles
Christopher Plummer – Όλα τα χρήματα στον κόσμο ως J. Paul Getty

Καλύτερη υποστηρικτική ηθοποιός 
Allison Janney – Εγώ, Tonya ως LaVona Χρυσή
Μαρία J. Blige – Mudbound ως Φλωρεντία Τζάκσον
Lesley Manville – Phantom Νήμα ως Cyril Woodcock
Laurie Metcalf – Lady Bird ως Marion McPherson
Octavia Spencer – Η μορφή του νερού ως Zelda Delilah Fuller

Το καλύτερο πρωτότυπο σενάριο 
βγείτε – Γράφτηκε από τον Jordan Peele
Ο μεγάλος άρρωστος – Γράφτηκε από την Emily V. Gordon και την Kumail Nanjiani
Lady Bird – Συγγραφέας: Greta Gerwig
Η μορφή του νερού – Σενάριο του Guillermo del Toro και της Vanessa Taylor. Η ιστορία του Guillermo del Toro
Τρεις διαφημιστικές πινακίδες εκτός Ebbing, Μιζούρι – Συντάχθηκε από τον Martin McDonagh

Ο καλύτερος προσαρμοσμένος σεναριογράφος 
καλείστε με το όνομά σας – James Ivory με βάση το μυθιστόρημα του André Aciman
Ο καλλιτέχνης της καταστροφής – Scott Neustadter και Michael H. Weber βασισμένοι στο βιβλίο του Greg Sestero και του Tom Bissell
Logan – Σενάριο Scott Frank, James Mangold και Michael Πράσινος; Η ιστορία του James Mangold που βασίζεται σε χαρακτήρες από τα X-Men comic books και θεατρικές κινηματογραφικές ταινίες
Molly’s Game – Aaron Sorkin με βάση τα απομνημονεύματα της Molly Bloom
Mudbound – Virgil Williams και Dee Rees με βάση το μυθιστόρημα της Hillary Jordan

Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων 
Κόκο – Lee Unkrich και Darla K. Anderson
Το αφεντικό μωρό – Tom McGrath και Ramsey Ann Naito
αρχηγός της οικογένειας – Νόρα Twomey και Anthony Leo
Ferdinand – Carlos Saldanha
αγάπη Vincent – Ντορότα Kobiela, Hugh Welchman και ο Ιβάν Mactaggart

Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας 
Μια φανταστική γυναίκα (Χιλή) στα Ισπανικά – Σκηνοθεσία: Sebastián Lelio
Η Εξύβριση (Λίβανος) στα αραβικά – Σκηνοθεσία: Ζιάντ Doueiri
Loveless (Ρωσία) στα ρωσικά – Σκηνοθεσία: Αντρέι Zvyagintsev
στο σώμα και ψυχή (Ουγγαρία) στην ουγγρική – Σκηνοθεσία: Ildikó Enyedi
Η πλατεία (Σουηδία) στα σουηδικά – Σκηνοθεσία: Ruben Östlund

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ 
Ίκαρος – Bryan Fogel και Dan Cogan
Abacus: Μικρές Φτάνει στη φυλακή – Steve James, Mark δάχτυλα και Julie Goldman
Πρόσωπα Αξιοθέατα – Ανιές Βαρντά, JR και Rosalie Βάρδα
Τελευταία Ανδρών στο Χαλέπι – Feras Φαγιάντ, Kareem Abeed και Søren Steen Jespersen
Ισχυρή Νησί – Yance Ford και Joslyn Barnes

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ – Μικρού Θέμα 
Ουρανό Είναι ένα μποτιλιάρισμα στο 405 – Frank Stiefel
Edith + Eddie – Laura Checkoway και Thomas Lee Wright
ηρωίνη (ε) – Elaine McMillion Sheldon και Kerrin Sheldon
Μαχαίρι Δεξιότητες – Thomas Lennon
Διακοπή Κυκλοφορίας – Kate Davis και David Heilbroner

Το καλύτερο ζωντανό δράμα μικρού μήκους 
Το σιωπηλό παιδί – Ο Chris Overton και η Rachel Shenton
DeKalb Elementary – Reed Van Dyk
Το Eleven O’Clock – Ο Derin Seale και ο Josh Lawson
Ο
απλός μου Emmett – Ο Kevin Wilson νεώτερος Watu Wote / Όλοι μας – Katja Benrath και Tobias Ρόζεν

Καλύτερος κινούμενος ταινία μικρού μήκους 
Αγαπητέ Μπάσκετ – Γκλεν Κέιν και Κόμπε Μπράιαντ
Κάρντ Κόμμα – Βίκτωρ Καίρ και Γαβριήλ Γκράπερον
Λου – Ντέιβ Μαλίνς και Ντάνα Μπράιγ
Αρνητικός χώρος – Max Porter και Ru Kuwahata Revolting
Rhymes – Jakob Schuh και Jan Lachauer

Καλύτερος Πρωταρχικός Απολογισμός 
Η μορφή του νερού – Alexandre Desplat
Dunkirk – Χανς Ζιμερ
Φάνταμο Νήμα – Τζόνι Γκρίνγουντ
Star Wars: Ο τελευταίος Τζένι – Τζον Ουίλιαμς 
Τρεις διαφημιστικές πινακίδες έξω από το Ebbing, Μιζούρι – Κάρτερ Μπουρούν

Το καλύτερο αρχικό τραγούδι 
“Remember Me” από το Coco – Μουσική και στίχοι από τον Kristen Anderson-Lopez και τον Robert Lopez
“Mighty River” από το Mudbound – Μουσική και στίχοι από τη Mary J. Blige, τον Raphael Saadiq και την Taura Stinson
“Mystery of Love” από το όνομά σας – Μουσική και στίχοι από τον Sufjan Stevens
“Σταθείτε για κάτι” από το Marshall – Μουσική από τη Diane Warren. Τα στίχοι της κοινής και της Diane Warren
“Αυτό είναι εγώ” από τον μεγαλύτερο σόουμ – Μουσική και στίχοι από τον Benj Pasek και τον Justin Paul

Καλύτερος επεξεργαστής ήχου 
Dunkirk – Richard King και Alex Gibson
Οδηγός μωρών – Julian Slater
Blade Runner 2049 – Μαρκ Μαγκανί και Theo Green
Η μορφή του νερού – Nathan Robitaille και Nelson Ferreira
Star Wars: Ο τελευταίος Jedi – Matthew Wood και Ren Klyce

Καλύτερος συνδυασμός ήχου 
Dunkirk – Mark Weingarten, Gregg Landaker και Gary A. Rizzo
Οδηγός μωρών – Julian Slater, Tim Cavagin και Mary H. Ellis
Blade Runner 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill και Mac Ruth
Η μορφή του νερού – Christian Cooke, Brad Zoern και ο Glen Gauthier
Star Wars: Ο τελευταίος Jedi – ο David Parker, ο Michael Semanick, ο Ren Klyce και ο Stuart Wilson

Καλύτερος σχεδιασμός παραγωγής 
Η μορφή του νερού – Σχέδιο παραγωγής: Paul Denham Austerberry; Σετ Διακόσμησης: Shane Vieau και Jeff Melvin
Ομορφιά και το Τέρας – Σχεδίαση Παραγωγής: Sarah Greenwood; Σετ Διακόσμησης: Katie Spencer
Blade Runner 2049 – Σχεδιασμός Παραγωγής: Dennis Gassner; Ρύθμιση Διακόσμησης: Alessandra Querzola
Darkest Hour – Σχεδίαση Παραγωγής: Sarah Greenwood; Σετ Διακόσμησης: Katie Spencer
Dunkirk – Σχέδιο Παραγωγής: Nathan Crowley; Ρύθμιση Διακόσμησης: Gary Fettis

Καλύτερος κινηματογράφος 
Blade Runner 2049 – Roger A. Deakins Η
πιο σκοτεινή ώρα – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte van Hoytema
Mudbound – Rachel Morrison
Η μορφή του νερού – Dan Laustsen

Καλύτερος Μακιγιάζ και Hairstyling 
Darkest Hour – Καζουχιρό Τσούζι, Ντέιβιντ Μαλινόφσκι και Λούσι Σίμπικ
Βικτόρια και Αμπντούλ – Ντάνιελ Φίλιπς και Λου Σέπαρντ
Θαύαρ – Arjen Tuiten

Καλύτερος σχεδιασμός κοστουμιών 
Phantom Thread – Mark Bridges
Ομορφιά και θηρίο – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
Η μορφή του νερού – Luis Sequeira
Victoria & Abdul – Consolata Boyle

Καλύτερος επεξεργαστής ταινιών 
Dunkirk -
οδηγός Lee Smith Baby – Paul Machliss και Jonathan Amos
I, Tonya – Tatiana S. Riegel
Η μορφή του νερού – Sidney Wolinsky
Τρεις πινακίδες έξω από Ebbing, Μιζούρι – Jon Gregory

Καλύτερες Οπτικές Επιδράσεις 
Blade Runner 2049 – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert και Richard R. Hoover
Κηδεμόνες του Γαλαξίου Τόμ. 2 – Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner και Dan Sudick
Κονγκ: Skull Island – Stephen Rosenbaum, ο Jeff White, Scott Benza και ο Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi – Ben Morris, ο Mike Mulholland, Neal Scanlan και ο Chris Corbould
Πόλεμος για το Ο πλανήτης των πιθήκων – Joe Letteri, ο Daniel Barrett, ο Dan Lemmon και ο Joel Whist

 

Πηγή: tralala,gr

SFERA ΝΕΑ

About the author

The author didnt add any Information to his profile yet
No Responses to “Όλα όσα συνέβησαν στην λαμπρή απονομή των 90ων βραβείων Oscar | Δείτε τη λίστα με τους νικητές”

Leave a Reply